Innehållsförteckning

Jag har gått ned -13,4 kg efter 7 veckor med Slanka

Vecka 7:
Dagens vikt: 101,6 kg 
Veckans vitnedgång: -2,2 kg på en vecka
Total under perioden: -13,4 kg
Midjemått; 98 cm
Start midjemått: 113 cm
Minskning midjemått: -15 cm

Ja! Invägningen som jag i hemlighet alltid fasar för visade strålande minus -2,2 kilo sedan förra veckan.
Jag är blown away. Vilken skön känsla. Vi kan tillsammans i synk på alla plan, jag och min kropp.

Wow! Dessutom minus 15 cm i midjan. 

Något har definitivt hänt i min kropp frånsett att kilon har försvunnit. Jag har fått ett behov av rörelse. I lördags, till exempel, trots ymnigt snöfall fanns ingen återvändo när det började klia i kroppen på eftermiddagen. Underställ på, skor med dubbar och så stavarna i högsta hugg. Frisk luft, lite bit i kinderna, men guuu så härligt.

Det blev en runda vid älven. I januari tog den dryga timmen men i dag tog det 45 minuter. Mer fysisk aktivitet var också det stora målet för mig. Det infriar jag med råge. Från noll till en aktivitet i stort sett varje dag. 

  • Stavgång 2-3 gånger / vecka
  • Zumba 2 gånger / vecka (Jag kör 2 mil tur och retur till Zumban, så värt!)
  • Promenad med lånat barnbarn i vagn, minst 50 minuter, 1 gång / vecka

Ett annat, högst oväntat, tecken på förändring i kroppen var i torsdags under zumban. Plötsligt ramlade ringen av fingret vid en yvig salsasnurr. Förändringar sker liksom överallt.

Ändå har jag varit lite småless faktiskt. Eller egentligen, lite smånöjd. Något i mig tycker att jag har gjort det jättebra och snudd på fullt tillräckligt. Typ ”visst är vi klara nu? Efter 8 veckor!” Men den rösten är så svag så den hör jag inte längre. Varje gram, varje hekto, varje kilo minus är en kick och en stor tacksamhet för det jobb som kroppen gör. Det är lätt att gömma sig bakom ”du har låg ämnesomsättning” och tappa sugen när allt inte går som det ska. Precis så har jag känt tidigare, men just idag med en tvåsiffrig vikt inom räckhåll. Det är magiskt härligt.

Förr har man sagt att efter 21 dagar har du etablerat en vana. Senaste forskningen säger att det tar mellan 20-256 dagar att göra en varaktig förändring. Det beror helt på vilken kemi du har inom dig.  Eftersom ett år har 356 dagar och i år 357 så tänker jag vara på den säkra sidan. Nu kör jag vidare på vecka 9. En god start mot 31/12 2020.

Må gott och hoppas du hittar din tändvätska och inspiration för ett långsiktigt hållbart liv. Jag har hittat min. Slanka på er. I dag blir det en varm Slanka Chokladshake ute i snön. 

// Kram Maria Johansson

Vill du också gå ned i vikt med Viktutmaningen och Slanka? Handla här!

Vill du också gå ned i vikt med Slanka och Viktutmaningen?
Handla 
här!

Slanka Maxi innebär att man går på Slankas intensivaste viktprogram där man äter 3 Slanka måltider per dag – men med ett mycket lågt kaloriintag på totalt 500 kcal/dag, en så kallad VLCD (Very Lov Calorie Diet). Efter 3-4 dagar börjar kroppen producera ketonkroppar vilket gör att hungerkänslorna kraftigt avtar och muskelmassan samtidigt skyddas. Reserverna tas från fettlagren.

3 Slanka måltider per dag ger 100 % fullvärdig näring med alla vitaminer, mineraler och spårämnen som kroppen behöver – därför ställer inte kroppen inte in sig på svält.

Deltagarna i Viktutmaningen får stöd från Slankas träningsexpert Jeanette. En del av mångas framgång i viktnedgången – är just stödet och kontakten med Slankas coacher – som ger feedback och hjälper en med att träna in nya tankebanor under en livsstilsförändring.

Vill du också gå ned i vikt med Viktutmaningen och Slanka? Handla här!